06.09.2019
Юридичний статус медіатора в Україні
У попередній статті ми розглядали тему медіації та ролі медіатора у врегулюванні суперечок. Але технологія, яка використовувалася в США ще в 1970-х роках і довела свою ефективність, для України ще нова і треба розібратися в юридичному статусі медіації та медіаторів.
В Україні немає чіткого консолідованого правового документа, який би визначав статус і повноваження медіаторів. Тому спостерігається досить дивна ситуація, коли де-факто медіація є в нашій країні, а де-юре її статус завис в повітрі.
Однак один з Указів Президента України (№276/2015) говорить про те, що держава зацікавлена в тому, щоб суперечки вирішувалися альтернативними – тобто позасудовими, але правовими методами. Медіація, безумовно, є флагманом в списку таких альтернативних методів.
Вказівку на те, що медіація офіційно є однією з юридичних послуг можна знайти в Законі України «Про безоплатну правову допомогу», а професія медіатор увійшла в офіційний Класифікатор професій. Але до цієї професії немає чітко окреслених вимог і немає чітко визначеної області відповідальності медіатора. На даний момент проект Закону України «Про медіацію» знаходиться на розгляді, і тільки після його прийняття можна буде говорити про медіацію, як про працюючий механізм в Україні.