Часті запитання — Адвокатське Бюро Куксюка

Часті запитання

05.06.2019

Часті запитання

Який термін прийняття спадщини по закону?

Для прийняття спадщини встановлено шестимісячний термін з дня відкриття. Цей термін дає можливість спадкоємцю реально скористатися своїм правом і таким чином гарантує здійснення суб’єктивних прав громадян на спадкоємство.

Чи можу я розлучитися з чоловіком, якщо у нас є дитина віком до 3-х років?

Відповідно до ч.2 ст. 110 Сімейного кодексу України, Позов про розірвання шлюбу не може бути пред’явлений протягом вагітності дружини та протягом одного року після народження дитини, крім випадків, коли один із подружжя вчинив протиправну поведінку, яка містить ознаки злочину, щодо другого з подружжя або дитини.

До якого суду повинна я повинна звернутись за стягненням аліментів з колишнього чоловіка?

Справи про стягнення аліментів розглядаються місцевими судами в порядку цивільного судочинства.

Чи впливає на виплату аліментів новий шлюб чоловіка та наявність дітей в іншому шлюбі?

Сам по собі факт укладення нового шлюбу не впливає на виплату аліментів. Однак на зміну умов виплати аліментів може вплинути наявність у платника аліментів обов’язку утримувати свою нову сім’ю.
Стосовно ж випадків, коли у платника аліментів з’являються інші діти, то безумовно, при певних обставинах, цей факт може вплинути на розмір аліментів.
Наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків враховується судом при визначенні розміру аліментів. При цьому зміна розміру аліментів відбувається виключно за рішенням суду.

Я проживала з чоловіком у цивільному шлюбі 11 років. Чоловік помер. Родичів у нього немає. Чи маю я право на спадщину?

Так, маєте. У четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім’єю не менш як п’ять років до часу відкриття спадщини.
ВАЖЛИВО, що кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття.

Я дав людині гроші в борг, а повертати їх у цієї людини бажання немає. На підтвердження всього цього я можу надати лише нашу переписку у соціальній мережі і квитанції з архіву банку. Чи зможу я повернути свої гроші?

Ви можете вимагати у позичальника надати розписку, причому дату доцільно вказувати актуальну на сьогоднішній день.
Сплив строку не позбавляє Вас права вимагати повернення коштів, а позичальника зобов’язання повернути Вам кошти. Якщо позичальник погодиться написати розписку, вона буде чинною незалежно від дати написання, це лише факт того, що позичальник взяв кошти та зобов’язується їх повернути.
Також Ви можете написати заяву до правоохоронних органів відносно факту шахрайства, вони будуть зобов’язані внести ці дані до єдиного державного реєстру досудових розслідувань та провести відповідні перевірки зазначених фактів.
Або ж можна подати позовну заяву до суду. Якщо позичальник не хоче повертати кошти, це єдина можливість вирішення цієї справи в межах правового поля.

Згідно з постановою НБУ № 407 є обмеження готівкових розрахунків – 50 000 грн/день. Питання: це від однієї особи я, як ФОП, маю право прийняти 50 тис. грн/день чи в загальному від всіх у день?

Вказана Вами постанова втратила чинність. Наразі це питання регулюється Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженим постановою Правління Національного банку України від 29.12.2017 № 148.
Відповідно до пункту 6 розділу ІІ цього Положення  Суб’єкти господарювання мають право здійснювати розрахунки готівкою протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами:
1) між собою – у розмірі до 10000 (десяти тисяч) гривень включно;
2) з фізичними особами – у розмірі до 50000 (п’ятдесяти тисяч) гривень включно.
Платежі понад установлені граничні суми проводяться через банки або небанківські фінансові установи, які в установленому законодавством порядку отримали ліцензію на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунку, шляхом переказу коштів з поточного рахунку на поточний рахунок або внесення коштів до банку чи небанківської фінансової установи для подальшого їх переказу на поточні рахунки в банку. Кількість суб’єктів господарювання та фізичних осіб, з якими здійснюються готівкові розрахунки, протягом дня не обмежується.
Обмеження, установлене в пункті 6 розділу II цього Положення, стосується також розрахунків під час оплати за товари, придбані на виробничі (господарські) потреби за рахунок готівки, одержаної за допомогою електронного платіжного засобу.
Отже, Ви можете здійснювати розрахунки з фізичними особами готівкою протягом одного дня необмежено, але за умови, що від кожної окремої фізичної особи Ви отримаєте протягом одного дня не більше 50 000 гривень готівкових коштів. 

В мене шахрайським методом забрали гроші 300$, я написала заяву в поліцію, але вже 3 місяці слідчий не дає відповіді, цей шахрай є проживає в моєму місті, дзвонить ще й погрожує мені! Що робити, куди можна звернутись, кому писати, може, в прокуратуру?

Вам необхідно знайти собі представника (ним має бути виключно адвокат). Звернутися до відділу поліції, куди ви вже подавали заяву, щоб Вам надали підтвердження того, що Вашу заяву прийнято та зареєстровано у встановленому порядку. Ознайомитися з матеріалами кримінального провадження. В разі виявлення обставин бездіяльності посадових осіб – оскаржувати це у встановленому порядку.
Звертаю увагу, що всі документи, які Ви будете подавати, необхідно копіювати, а при передачі їх до відповідного органу – вимагати залишення відмітки на Вашій копії. Це буде підтвердженням того, що Ви звернулися, та матимете докази дати/часу такого звернення.

Як мені бути: я в сусідки вкрав золоті прикраси і повернув сам, добровільно, а вона не хоче забирати заяву з поліції. Що мені робити?

Ви не можете перешкодити потерпілій подати заяву про злочин до правоохоронних органів, проте за наявності сприятливих обставин, примирення з потерпілою, повним відшкодуванням збитків та щирим каяттям суд може звільнити Вас від кримінального покарання, але тільки в разі, якщо злочин невеликої тяжкості або необережний злочин середньої тяжкості та якщо злочин вчинений вперше. З Вашого питання це незрозуміло, оскільки не вказана вартість вкраденого майна та чи притягались Ви до кримінальної відповідальності раніше.
Радимо Вам співпрацювати зі слідством, повністю відшкодувати збитки як матеріальні, так і моральні, щиро покаятись та примиритись з потерпілою.
Мені загрожує «розправою» колишня дружина. Що мені робити? Куди звертатись за захистом?

Якщо вам загрожує розправою колишня дружина, це може бути кваліфіковано як загроза життю. Відповідно до статті 129 Кримінального кодексу України за загрозу життю, якщо були реальні підстави побоюватися здійснення цієї погрози, передбачається санкція у вигляді арешту на строк до шести місяців або обмеження волі на строк до двох років.
Таким чином, якщо у Вас будуть докази подібної загрози, Ви можете в офіційному порядку заявити про це в Національну поліцію України.

Зробила замовлення товару через інтернет, оплтила гроші людині на банківську карту, а товар не вислали. Що можна зробити в такому випадку?

Відповідно до статті 190 Кримінального кодексу України заволодіння чужим майном або придбання права на майно шляхом обману чи зловживання довірою (шахрайство) карається штрафом до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк до двохсот сорока годин, або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до трьох років.
Ви можете подати заяву до правоохоронних органів про вчинення щодо Вас злочину, у такому випадку правоохоронні органи будуть зобов’язані прийняти Вашу заяву та внести її до Єдиного державного реєстру досудових розслідувань, а також перевірити викладені Вами факти. У разі виявлення злочину винні особи будуть притягнуті до кримінальної відповідальності.
Також Ви можете повідомити банк, клієнтом якого є особа, яка Вас ошукала, щодо наявності шахрайських дій з її боку.

Мені потрібно оформити письмовий дозвіл на перетин кордону неповнолітньої дитини. Підкажіть, будь ласка, які документи для цього потрібні і скільки це буде коштувати?

Для перетину кордону з дитиною, яка не досягла 16-річного віку, залежно від обставин необхідно:
1) отримати нотаріально завірену згоду другого з батьків дитини (якщо дитина виїжджає за кордон з одним із батьків);
2) отримати нотаріально завірену згоду обох батьків (якщо дитина виїжджає за кордон із супроводжуючою особою).
У цьому випадку Вам необхідно звернутися до державного чи приватного нотаріуса.
Документи, які потрібно надати нотаріусу для оформлення згоди на виїзд дитини за кордон:
– оригінал паспорта батьків (або обох паспортів, якщо потрібна згода обох батьків);
– ідентифікаційний код (коди) батьків – в оригіналі або нотаріально завірені копії;
– свідоцтво про народження дитини (оригінал).
Крім цього, слід надати таку інформацію: назва країни, в яку виїжджає дитина;  терміни перебування дитини за кордоном; дати виїзду-в’їзду; дані (П.І.Б., місце проживання) супроводжуючого – в разі, якщо дитина їде не з батьками.
Ціну за нотаріальні дії необхідно з’ясовувати у нотаріуса.

Водій вантажівки заснув за кермом, і з його вини трапилося ДТП. Що робити роботодавцю-власнику товару? Чи можливо стягнути з працівника завдані збитки?

Відповідно до статті 130 КЗпП робітники несуть відповідальність матеріального характеру (далі – відповідальність) за збитки, завдані компанії (або ФОПу) у зв’язку з порушенням визначених трудовим договором обов’язків таких працівників.
В разі покладення такої відповідальності на робітників їх права захищаються шляхом обмеження відповідальності в межах частини заробітку.
Слід враховувати, що на працівників не можна покладати відповідальність за події, що є нормальним виробничо-господарським ризиком, як і за шкоду, завдану робітником, який знаходився у стані крайньої необхідності.
Робітники, які нанесли збитки компанії, можуть самостійно їх відшкодувати, наприклад, передати компанії рівноцінне майно або відремонтувати пошкоджене, якщо це доцільно та/або можливо в певних обставинах.
Відповідно до положень трудового законодавства Ви зобов’язані створити робітникам відповідні умови, необхідні для нормальної праці і збереження майна компанії (або ФОПа).
Статтею 132 КЗпП встановлюється матеріальна відповідальність у межах середньомісячної зарплати робітника.
Так, за збитки, які заподіяні компанії-перевізнику (ФОПу) робітником при здійсненні ним своїх трудових завдань, працівники несуть відповідальність у розмірі прямих дійсних збитків, але не більше своєї середньомісячної зарплати.
Відповідальність, яка перевищує середньомісячну зарплату, допускається лише у випадках, передбачених чинним законодавством України.
Обмежена відповідальність робітника може бути у таких випадках:
1) у разі псування або знищення через недбалість матеріалів, напівфабрикатів, виробів, в тому числі при їх виготовленні;
2) у разі псування або знищення через недбалість робітника майна компанії.
В свою чергу, повна відповідальність робітника може наставати виключно у таких випадках (ст.134 КЗпП):
1) між робітником і компанією-перевізником (ФОПом) укладено письмовий договір про повну матеріальну відповідальність (є визначений перелік посад, встановлений КМУ, з якими може бути укладений даний тип договорів);
2) робітник отримав майно під звіт за разовою довіреністю;
3) завдана шкода має кримінальний характер;
4) працівник був у стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння;
5) дії робітника мають умисний характер;
6) інші встановлені законодавством випадки повної відповідальності робітника, визначені в НПА;
7) збитки, завдані не при виконанні робітником своїх обов’язків;
8) службова особа, винна в незаконному звільненні або переведенні працівника на іншу роботу;
9) керівник підприємства, установи, організації всіх форм власності, винний у несвоєчасній виплаті заробітної плати тощо.
Встановлення суми завданої шкоди провадиться згідно зі статтею 135-3 КЗпП.
Так, розмір заподіяної компанії (ФОПу) шкоди встановлюється за реальними втратами, на підставі бухгалтерських даних, з урахуванням зносу, відповідно до визначеного законом порядку.
Зверніть увагу, що для накладення на робітника відповідальності за відповідні збитки, підприємець має довести наявність умов, передбачених статтею 130 КЗпП.
На сьогодні судова практика не розглядає звичайних водіїв автотранспорту (якщо вони одночасно не є експедиторами) як таких, з якими повинні бути укладені договори про повну матеріальну відповідальність.
На жаль, жодна з підстав, наведених у статті 134 КЗпП, коли на працівника може бути покладена повна матеріальна відповідальність, не підпадає під Ваш випадок.
У Вашому випадку водія можна притягнути лише до обмеженої відповідальності, згідно із статтею 133 КЗпП, за псування або знищення через недбалість матеріалів, напівфабрикатів, виробів, – у розмірі заподіяної шкоди, але не більше середньомісячної зарплати.

Чи можна зараз вже подати позовну заяву до суду через електронну пошту?

Відповідно до наказу Державної судової адміністрації України від 7 вересня 2012 року №105 Ви можете подати заяву до суду в електронному вигляді.
Ви можете подати заяву до суду в електронному вигляді, однак гарантувати справність системи та відсутність технічних помилок не можемо. Рекомендуємо подавати позов до суду поштою (надсилайте документи як цінний лист із описом вкладення або рекомендований лист. Зберігайте документ, який отримаєте на пошті, що підтверджує відправлення документів) чи особисто через канцелярію суду. Візьміть з собою копію документа, який подаєте, і попросіть працівника апарату суду поставити на ньому штамп із датою одержання та реєстраційним номером або видати відповідну довідку.

Який сплачуватиметься судовий збір, якщо є звернення до адміністративного суду ФОПа з приводу скасування податкового повідомлення рішення (штрафу)?

Звернення фізичної особи – підприємця до суду з вимогою про скасування податкового повідомлення – рішення є позовом майнового характеру.
Відповідно до статті 4 Закону України «Про судовий збір» за подання такого позову до адміністративного суду фізична особа – підприємець сплачує судовий збір – 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб

Моя мати-пенсіонерка подарувала будинок старшому синові, моєму брату, пізніше захотіла розірвати цей договір. Звернулася з позовом до суду, але суди по цьому позову тяглися більше 2х років безуспішно. За цей час будинок передарували два рази. Її вигнали в нежитлове тимчасове приміщення. Чи можна повернути їй будинок за законом і як?

Відповідно до положень законодавства дарувальник, яким в даному випадку виступає Ваша мати, має право вимагати розірвання договору дарування нерухомих речей чи іншого особливо цінного майна, якщо обдаровуваний умисно вчинив злочин проти життя, здоров’я, власності дарувальника, його батьків, дружини (чоловіка) або дітей.
Також дарувальник має право вимагати розірвання договору дарування, якщо обдаровуваний створює загрозу безповоротної втрати дарунка, що має для дарувальника велику немайнову цінність.
Крім того, дарувальник має право вимагати розірвання договору дарування, якщо внаслідок недбалого ставлення обдаровуваного до речі, що становить культурну цінність, ця річ може бути знищена або істотно пошкоджена.
Важливо враховувати, що до вимог про розірвання договору дарування застосовується позовна давність в один рік.
Такі загальні законодавчі положення про розірвання договору дарування. Так само існує механізм визнання договору дарування недійсним. Для того, щоб більш конкретно відповісти на Ваше слід ознайомитися з деталями справи.

Адвокат Куксюк Андрій Леонтійович

Я є практикуючим адвокатом із 2011 року. За цей час придбав багатий досвід роботи, в сфері цивільних, господарських спорів, кримінальних справах, справах про адміністративні правопорушення. У 2018 році було засноване Адвокатське бюро “КУКСЮКА”, що спричинило розширення напрямків діяльності та розширення території надання послуг.

Поставити запитання юристу

Рекомендаційний лист від Товариства з обмеженою відповідальністю «АВД ЮА»

Рекомендаційний лист від Товариства з обмеженою відповідальністю «АТП-1054»

Рекомендаційний лист від Товариства з обмеженою відповідальністю «ОРЕС-АГРО»

Рекомендаційний лист від Товариства з обмеженою відповідальністю «СМАРТ СПЕЙС»

Рекомендаційний лист від Товариства з обмеженою відповідальністю «ПАУЕР-ЕКСПЕРТ»

Рекомендаційний лист від Товариства з обмеженою відповідальністю «ФІРМА ВАРІАЦІЯ»