Війна. Окупація. Смерть в окупації… — Адвокатське Бюро Куксюка

Війна. Окупація. Смерть в окупації…

21.01.2023

Війна. Окупація. Смерть в окупації…

У зв’язку з подіями останніх 9 років, які відбуваються на території нашої країни, громадянам доводиться стикатися з ситуаціями, коли їх родичі помирають на тимчасово окупованій території України, внаслідок чого унеможливлюється реєстрація факту смерті органом державної реєстрації актів цивільного стану.

Що робити в таких випадках?

Ст.  9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» визначено, що будь який акт (рішення, документ), видані органами та/або особами на тимчасово окупованій території, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом, є недійним і не створює правових наслідків.

04 лютого 2016 року, з метою оптимізації процесу отримання свідоцтв про народження, про смерть для осіб, які проживають на тимчасово окупованій території України та не мають належних медичних документів, внесено зміни до Цивільного процесуального кодексу України, зокрема ст. 257-1 ЦПК (в редакції 2004 року). З моменту прийняття ЦПК у новій редакції, особливості провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України знайшли своє відображення у статті 317 процесуального кодексу.

Отже, для отримання свідоцтва про смерть особи, що померла на тимчасово окупованій території, слід звернутись до суду за місцем проживання (за межами районів окупації та АТО) із заявою, до якої додається (перелік не є вичерпним):

  • Квитанція про сплату судового збору, на разі це 496,29 грн
  • Копія паспорту та ідентифікаційного коду Заявника,
  • Копія паспорту померлої особи,
  • Копія Лікарського свідоцтва про смерть,
  • Копія Довідки про причину смерті,
  • Копія Свідоцтва про смерть.

Заява про встановлення факту народження особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана батьками або одним з них, їхніми представниками, членами сім’ї, опікуном, піклувальником, особою, яка утримує та виховує дитину, або іншими законними представниками дитини, членами сім’ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов’язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.

Справи такого роду розглядаються невідкладно з дня надходження відповідної заяви до суду.

Копія судового рішення видається учасникам справи негайно після його ухвалення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження або смерті особи.

Оформлення відповідної заяви має свої особливості, тому варто звернутися до кваліфікованих спеціалістів, щоб уникнути проблем.

Слід звернути особливу увагу, що рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.

Важливо!

* Родичами є: чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, рідний брат, рідна сестра, дід, баба, прадід, прабаба, внук, внучка, правнук, правнучка, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, особа, яка перебуває під опікою або піклуванням, а також особи, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом і мають взаємні права та обов’язки, у тому числі особи, які спільно проживають, але не перебувають у шлюбі.

* Доказами у справі можуть бути пояснення заявників, свідків, письмові докази (в т.ч., свідоцтва про поховання), виписки зі списку загиблих осіб, що велися органами місцевої влади, довідка або відповідь на звернення, що родич/родичка загиблої особи зверталася до МНС із запитом щодо надання невідкладної медичної допомоги; речові докази, зокрема звуко- і відеозаписи, висновки експертів, документи, видані органами та установами (в т.ч., лікарняними закладами), що знаходяться на ТОТ, теж можуть братися до уваги судом, фото, відео обставин за яких особа загинула, з місця захоронення особи; витяг з ЄРДР в якому внесені відомості щодо загибелі особи внаслідок військових дій, відповіді з Прокуратури або СБУ (у разі відсутності витягу з ЄРДР) та ін.

* У разі посилання на свідчення свідків заявник повинен переконатись, що вони зможуть з’явитися до суду у день подання заяви про встановлення факту.

* Судовий збір не справляється за подання Заяви про встановлення факту смерті особи, яка загинула або пропала безвісти в районах проведення воєнних дій або антитерористичних операцій та здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях.

.

Адвокат Куксюк Андрій Леонтійович

Я є практикуючим адвокатом із 2011 року. За цей час придбав багатий досвід роботи, в сфері цивільних, господарських спорів, кримінальних справах, справах про адміністративні правопорушення. У 2018 році було засноване Адвокатське бюро “КУКСЮКА”, що спричинило розширення напрямків діяльності та розширення території надання послуг.

Поставити запитання юристу

Рекомендаційний лист від Товариства з обмеженою відповідальністю «АВД ЮА»

Рекомендаційний лист від Товариства з обмеженою відповідальністю «АТП-1054»

Рекомендаційний лист від Товариства з обмеженою відповідальністю «ОРЕС-АГРО»

Рекомендаційний лист від Товариства з обмеженою відповідальністю «СМАРТ СПЕЙС»

Рекомендаційний лист від Товариства з обмеженою відповідальністю «ПАУЕР-ЕКСПЕРТ»

Рекомендаційний лист від Товариства з обмеженою відповідальністю «ФІРМА ВАРІАЦІЯ»