Стисло про розірвання шлюбу — Адвокатське Бюро Куксюка

Стисло про розірвання шлюбу

16.01.2023

Стисло про розірвання шлюбу

«Кохання живе три роки» – як зауважив Фредерік Бегбедер у своїй однойменній книзі.
Чи дійсно це так? На це питання можуть відповісти тільки двоє. Важко сказати чому люди розлучаються, причин стільки ж, скільки і пар.
Сім’я – той осередок суспільства, який в ідеалі для кожного має стати гарантом безумовної довіри та безпеки. Проте різні життєві ситуації та обставини можуть вибити з під ніг опору. Часто партнери починають говорити про розлучення на емоціях, і тут, як зазначають психологи, треба «засікати час, а не гупати дверима.» Порадників у цій справ бути не може, лише двоє – одне рішення. Це суто моральний аспект.

В розмові з Андрієм Куксюком, керуючим Адвокатського бюро, зосередимось на юридичному аспекті.
1. Коли потрібно звертатись до адвоката за допомогою, якщо подружжя прийняло рішення про розлучення?
Майже одразу, якщо є бажання зекономити час та гроші. Розумієте, я прихильник тої думки, що кожен повинен займатися тим, що вміє. Звичайно, можна пройти весь процес від подання позовної заяви до суду до отримання судового рішення самостійно, а можна звернутися за юридичною допомогою і спростити і без того важкий судовий процес. Адвокат підготує позовну заяву відповідно до вимог ЦПК України та весь пакет необхідних додатків, засвідчених належним чином.

2. Хто частіше подає на розлучення за Вашою практикою?
За ст. 110 Сімейного кодексу України, Позов про розірвання шлюбу може бути пред’явлений одним із подружжя. Якщо брати до уваги мою практику, то до бюро звертається, мабуть, однакова кількість як жінок, так і чоловіків. Якщо розглядати в загальному юридичний ринок, то, гадаю, тут перевага за жінками.

3. Чи можна пройти весь процес розлучення без особистої участі?
Адвокат також людина і розуміє в якому психологічному стані знаходиться подружжя в такий період. Є люди, які дуже важко переживають цей стан і тому не хочуть бути присутніми на судових засіданнях, бачитись з іншою стороною. Все це індивідуально, часто адвокати є своєрідними психологами у таких справах.
Тому так, можна надіслати копії необхідних документів електронними засобами зв’язку, оплату провести безготівково та обов’язково підписати договір з адвокатом електронним цифровим підписом. Решту — зробимо ми.
Це, на разі, особливо актуально, оскільки зараз багато сімей розділені війною та жінки з дітьми можуть перебувати закордоном. Тому таке питання постає частіше, ніж раніше.

4. Ви кажете, що адвокат є своєрідним психологом. Що Ви маєте на увазі?
Коли в сім’ї накопичуються претензії та образи, не всі можуть сісти за стіл і обговорити все. Якби люди частіше розмовляли про те, що їм болить, можливо не треба було б звертатись до адвокатів для розлучення. В інакшому випадку, взаємні образи та недомовки доводиться вислуховувати не тільки адвокату, а й судді, тому що в судовому процесі ще є час з’ясувати недосказане, підняти всі негативні моменти сімейного життя (якщо такі були). І трапляється так, що від чужих людей можна почути слушну думку чи те, що сторони не могли висловити один одному вголос.

5. Чи траплялися у Вас ситуації, коли подружжя передумали розлучатися в процесі?
Так, бувало. Ось це і є результатом спільної праці над стосунками в тяжкий період. Тому говорити про те, що кохання живе три роки, думаю, неправильно. Це про глибше, сильніше, суттєвіше.

6. Поговоримо про ситуацію, коли в подружжя є діти. Чи можна подати на розлучення, якщо дитині немає одного року?
Ні, в такому випадку, позов не може розглядатись судом, якщо дружина вагітна або ж протягом 1 року після народження дитини.

7. Громадяни України мають можливість подати на розлучення онлайн. 
Це можна зробити за допомогою системи «Електронний суд», самостійно є зареєструвавшись на сайті https://id.court.gov.ua/ і виконавши всі вказані там вимоги.

8. З якими проблеми можна зіштовхнутись при оформленні позову самостійно, без звернення до адвоката?
Якщо позов не відповідає вимогам ЦПК України, то суд може залишити його без руху, при цьому надати строк на усунення виявлених недоліків. Якщо особа не встигла виправити ситуацію та усунути недоліки у встановлений судом строк, то позов буде залишено без розгляду. Це тягне за собою втрату сплаченого судового збору, що станом на 2023 рік становить 1073,60 грн., який обов’язково сплачується при зверненні до суду. Отже, при подачі нового позову, судовий збір потрібно буде сплатити знову.

9. Суд видає свідоцтво про розірвання шлюбу чи потрібно додатково звертатись до РАЦСу?
Після винесення рішення суду його можна забрати з відміткою про набрання ним законної сили через 30 днів.
Рішення суду є остаточним документом, тому в органи РАЦСу немає необхідності звертатись. На сьогодні воно є підтвердженням розірвання шлюбу, свідоцтво про розірвання шлюбу не видається та відмітка в паспорт не проставляється.

Адвокат Куксюк Андрій Леонтійович

Я є практикуючим адвокатом із 2011 року. За цей час придбав багатий досвід роботи, в сфері цивільних, господарських спорів, кримінальних справах, справах про адміністративні правопорушення. У 2018 році було засноване Адвокатське бюро “КУКСЮКА”, що спричинило розширення напрямків діяльності та розширення території надання послуг.

Поставити запитання юристу

Рекомендаційний лист від Товариства з обмеженою відповідальністю «АВД ЮА»

Рекомендаційний лист від Товариства з обмеженою відповідальністю «АТП-1054»

Рекомендаційний лист від Товариства з обмеженою відповідальністю «ОРЕС-АГРО»

Рекомендаційний лист від Товариства з обмеженою відповідальністю «СМАРТ СПЕЙС»

Рекомендаційний лист від Товариства з обмеженою відповідальністю «ПАУЕР-ЕКСПЕРТ»

Рекомендаційний лист від Товариства з обмеженою відповідальністю «ФІРМА ВАРІАЦІЯ»