13.09.2019
Чи є в Україні суд присяжних?
Про те, що таке суд присяжних українці, в більшості випадків, знають тільки з серіалів або американських фільмів. Але є невеликий відсоток наших співгромадян, які були учасниками суду присяжних в тій чи іншій ролі.
Ще на стадії здобуття незалежності Українська правова система розроблялася з урахуванням механізму суду присяжних, на це вказує стаття 127 Конституції України: «Правосуддя здійснюється суддями. У визначених законом випадках правосуддя здійснюється присяжними».
Хто ж може стати присяжним і як?
Територіальне управління Державної судової адміністрації кожні два роки складає списки потенційних присяжних. В їх число потрапляють люди, які:
- постійно проживають на території юрисдикції певного суду;
- вільно володіють українською мовою;
- не мають адміністративних штрафів за корупційні правопорушення;
- не є державними службовцями;
- не займають посад у місцевих радах;
- не є суддями або прокурорами;
Законом також встановлено і вік присяжних – від 30 до 65 років.
Які справи можуть розглядатися судом присяжних?
Конституція України чітко вказує на те, що тільки певні справи можуть розглядати судом присяжних. Якщо мова йде про кримінальні справи, то у випадку, якщо обвинуваченому або обвинуваченим загрожує довічне ув’язнення, то він або вони можуть подати прохання про розгляд їх справи судом присяжних. При цьому склад суду буде наступним: двоє професійних суддів і троє присяжних.
Якщо ж мова йде про цивільні спори, то до складу суду буде входити тільки один професійний суддя і тільки двоє присяжних. І розглядатися будуть справи про обмеження дієздатності або визнання особи недієздатною; про отримання статусу безвісти зниклого або померлого; про усиновлення; про примусову психіатричну допомогу або госпіталізацію.